Ventily s přednastavením nebo bez ?

27. října 2012, 10:08 | Jaké zvolit termostatické ventily k radiátorům ? Ventily s přednastavením nebo ventily s pevnou hodnotou průtoku?

Termostatické radiátorové ventily

 

Radiátorové termostatické ventily jsou regulační prvky, které při mechanickém impulsu od termostatické hlavice provedou přiškrcení průtoku topné vody do radiátoru.

Termostatická hlavice

Termostatické hlavice reagují na teplotu v místnosti a poskytují mechanický impuls radiátorovým ventilům. Termostatická patrona v hlavici uzavírá nebo otevírá přívod vody do radiátoru.

Termostatický ventil v kombinaci s termostatickou hlavicí dokáže regulovat teplotu vzduchu v místnosti. Rozsah teploty je možno nastavovat obvykle v rozmezí mezi 6°C 28°C. Při spojení těchto dvou prvků v podstatě získáte automatickou regulaci vytápěné místnosti.


Kolik ušetříte?

Obecně platí, že při snížení teploty v bytě o 1°C ušetříte náklady na tepelnou energii o 5 8%. Prokazatelné skutečné úspory u objektů s již provedenými jinými úspornými opatřeními stavebního charakteru (zateplení, úsporná okna apod) jsou po realizaci hydraulického vyvážení otopné soustavy v rozmezí od 10% do 25%.

Ventily s přednastavením 

K dokonalému vyvážení topné soustavy je zapotřebí nejen termostatických ventilů s přednastavením průtoků topné vody.

 

obr.1) Řez termostatického ventilu s přednastavením

 

Zjednodušeně řečeno: přesnými postupy donutíte topnou vodu, aby tekla jenom tam kde je třeba a jenom v takovém množství, jaké je aktuálně nutné pro vytápění dané místnosti. Jenže takovéto nastavení není jednoduché a praxe jasně vypovídá o tom, že takového stavu se nedá dosáhnout postupem ve stylu „pokus-omyl“ (jak se to většinou provádí).

Topnou soustavu nebo topné okruhy je potřeba nejprve propočítat a číselně definovat vztahy mezi teplotou topné vody, teplotou v místnosti, venkovní teplotou, stupněm nastavení a typem ventilů a dalšími fyzikálně-technickými jevy. Výsledkem těchto výpočtů jsou pak v podstatě hodnoty průtoků Kvs, které se nastavují na jednotlivé radiátorové termostatické ventily s přednastavením. Proto se těmto výpočtům říká „hydraulické“, nebo také "termohydraulické".

Ventily bez přednastavení

Pokud tedy víte, že tento výpočet provádět nebudete a o nějaké vyvážení topné soustavy se také starat nebudete, tak není potřeba kupovat termostatické ventily s přednastavením. Postačí vám mnohem levnější termostatické ventily s pevnou hodnotou průtoku Kvs tedy termostatické ventily bez přednastavení.

Např. termostatické radiátorové ventily od firmy Honeywell s označením BB přímé nebo rohové provedení

 

obr.2) Termostatické ventily s pevným průtek Kvs od firmy Honeywell

 

 

 

 

 

 

Aktuality

27. února 2015

Červený bronz místo mosazi

 

17. září 2014

kotle Tekla - video

 

 

Starší aktuality

Produkty e-mailem

Máte zájem dostávat nejnovější produkty přímo na Váš e-mail?

 

Váš e-mail pro zasílání novinek:

 

Do spodního pole opište 5 znaků.:

Kód pro ověření

    Odebírat      

 

 

Kde nás najdete

Šternberská 503, 783 91 Uničov

Otevírací doba:

PO - PÁ 6:30:00 - 17:00, SO 8:00 - 11:00

 

+ 420 773 569 749

+ 420 776 569 749

+ 420 585 054 447

+ 420 585 002 447

 

Velkoobchod topením

Přihlášení k mému účtu

icon

Uživatelské jméno:

Heslo:

Nová registrace Zapomenuté heslo