Jak zvýšit účinnost krbu ?

19. září 2012, 20:58 | Koupíte kamna, krbovou vložku a někdy od prního zapálení euforie zmizí - proč ? Pokusíme se tomu přijít v tomto článku na kloub.

Každý to zná, je podzim a venku sychravo, ideální představa zpříjemnit si atmosféru praskáním hořícího dřeva v krbu. Realita někdy nemusí být taková, jakou si ji ale plánujeme. Právě pro krbová kamna a krbové vložky je velmi důležité se před koupí poradit s odborníkem dřív, než uspěchaný zákazník zatopí v kamnech, které jsou sice krásná a kvalitní, ale pro daný objekt téměř nepoužitelné. I tu nejkvalitnější značku krbů všeobecně, můžeme při nesprávném navrhnutí zavrhnout a přestat ji používat z jakéhokoliv důvodu. O pár rad a typů, které jsme získali z častých školení, prodejem, zpětnými vazbami od zákazníků a v neposlední řadě z vlastních zkušeností se tady s Vámi podělíme.

 

 

Tajemství čistého skla

Potěšení z ničím nerušeného pohledu do kamen je do velké míry podmíněno čistým sklem, kterým můžeme pozorovat tančící plameny. Nabízíme Vám několik jednoduchých tipů jak udržet sklo u vašich kamen stále čisté, bez sazí.
    Nejzákladnější je zabránit ulpívání sazí na skle při spalovacím procesu. Toho docílíte používáním suchého dřeva. Vlhkost dřeva nesmí přesahovat 18-20%. Pokud jsou na obou koncích polena prasklinky a při poklepání o sebe vydávají polena suchý zvuk, pak je dřevo dostatečně vyschlé. Aby bylo dosaženo vlhkosti pod 20%, mělo by dřevo schnout minimálně 1 rok, v ideálním případě však 2 roky. Dřevo by mělo být uskladněno pod nepromokavou střechou a měl by k němu být umožněn přístup vzduchu. Vhodné je také přinést dřevo den před použitím do domu.
    Dalším, velice důležitým faktorem je správná velikost polen. Polena by měla byt malá, o průměru asi 8-10 cm. Je také důležité, aby byl k polenům zajištěn dostatečný přísun vzduchu.
     Mnoho uživatelů často kamna „dusí“, aby prodloužili délku hoření, to však vede k usazování sazí nejen na skle, ale i v kouřovodech a komíně.

  Také jeden z nečastějších problémů je s předimenzovaným výkonem topeniště pro daný vytápěný prostor. Vysoká výhřevnost krbu je v některých případech také požadována, ale u nejčastějších teplovzdušných instalací je spíše problémem než přínosem. Jakmile nastává v místnosti teplota nad 25°C, tak krbová kamna či krbovou vložku donutíme k útlumu výkonu tím, že omezíme přístup vzduchu do spalovací komory a problém s čistým sklem je opět na světě. Pakliže chceme kvalitní účinné spalování je nutné neomazovat přívod vzduchu do topeniště. V opačném případě se začne snižovat teplota v topeništi, klesne účinnost a jedovaté plyny s vznikajícími sazemi nám krásně obarví nejchladnější část na krbu – sklo.

     V každém případě pokud dojde k usazení sazí na skle, dají se snadno odstranit. Malým trikem, kterého se dá snadno využít je vzít kousek navlhčených novin, nachytat na ně popel a tím poté otřít saze ze skla. Čištění dokončíme setřením skla suchým papírovým ubrouskem. Dalším řešením je použití ekologického odstraňovače sazí, který naneseme na studené sklo, necháme 2 min působit a poté setřeme.

 

Širokoúhlé sklo, rohové prosklení, trojité prosklení a podobné atypické tvary u krbů mohou být nevýhodou. Pakliže je pro Vás jako pro uživatele aspekt čistého skla prioritní, tak byste se měli raději pozdržet těmto velmi pohledným výrobkům. Čím je větší plocha skla, což je plocha ochlazující spalovací komoru, tím je větší náchylnost k usazování nečistot právě na skle. U těchto výrobků byť i nepatrné snížení výkonu, o kterém jsme již hovořili, vytvoří neprůhledný film na skle.

 

 

Předimenzované topeniště nebo velká dávka paliva?

 

Když se zeptám „kolik je maximální dávka dřeva v kg na jedno přiložení“ tak většina lidí tuto dávku usuzuje dle svého odhadu. Velmi často se ovšem kamna přetěžují dvojnásobnou i trojnásobnou dávkou paliva než výrobce vůbec dovoluje. Každý výrobek v návodu uvedenou maximální dávku paliva a doporučujeme ji dodržovat. Můžete zjistit, že Vaše kamna nebo vložka vlastně předimenzovaná nejsou. S tím je ovšem spojená otázka uživatelů „jak dlouho bude palivo hořet?“. Někteří výrobci udávají 10-12 dokonce i 16hodin doba hoření. A hned pot tímto údajem je uvedena účinnost např. 80%. To jsou dvě hodnoty, které nejdou dohromady, ale i přesto výrobci v podstatě nelžou. Při optimálních podmínkách hoří 1kg dřeva cca 70-80minut, tak jak můžeme dosáhnout 16 hodin hoření? Jednoduše, zamezením přístupu vzduchu do spalovací komory, ale tím začíná koloběh již popsaných události. 

 

Kvalita paliva je také velmi zásadní. Při hoření vlhkého dřeva vznikají nežádoucí kyseliny, které na sebe navazují spaliny a výsledkem je neprůhledné sklo, dehtující komín, nízká výhřevnost a snižující životnost všech komponent od topeniště po komín včetně.

 

Kouř a prach v místnostech

 

Další problém u krbů je valící se kouř při otevření dvířek do místnosti. Jak je to možné vždyť ty kamna mají být špičková! Musíme si položit otázku, jestli něco neděláme špatně. Začneme od zátopu. Obvyklý postup zapálení probíhá tak, že na spod spalovací komory se nachystá papír, na který se umístí třísky a pak ještě většími skolky. V tomto případě se do půl hodiny musí přiložit, dokud ještě zátopové palivo hoří. Při otevření dvířek se na nás ovšem vyvalí kouř. Aby nedošlo k úniku spalin do obytného prostoru, tak přikládejte, budou v topeništi jen žhavé uhlíky. Jenže pokud zatopíme uvedeným způsobem, tak žhavý základ není příliš dostatečný a čerstvé palivo by nemuselo ani vzplanout a také tím prodlužujeme dobu rozehřáni celého krbu. Tak to zkusíme jinak. Spodní část komory vyskládejte dřevem a teprve na tomto základu založte oheň (papír, třísky, skolky). V tomto případě oddálíme dobu prvního přiložení i o hodinu a při prvním přikládání již bude vytvořený dostatečný základ žhavých uhlíků pro rychlé vzplanutí nového paliva. Také typ otvíráním krbových dvířek znatelně může omezit únik spalin do obytného prostoru. V případě klasického otvírání do boku vzniká podtlak při otevření, který s otevíráním vytahuje kouř z komory směrem do obytného prostoru. Mělo by postačit dvířka pootevřít, počkat na vyrovnání tlaků a pak pomalu otevřít. Tohle odpadá u krbových vložek s výsuvnými dvířky směrem nahoru. Tento způsob otevírání maximálně eliminuje únik spalin. V případě, že dvířka vysunete jen do 2/3 tak zůstávající 1/3 dvířek v podstatě zvyšujete clonu, která zabraňuje případnému kouři uniknout do obytného prostoru. U výsuvných dvířek nevzniká ani nežádoucí podtlak jako u dvířek otevírajících se do prostoru. Jednoznačně tedy doporučujeme kvalitní výsuvný systém otevírání.

 

 

Externí přívod vzduchu.

 

Pro hoření paliva je za potřebí značné množství vzduchu. Kamna i vložky se vyrábí s přívodem vzduchu do spalovací komory z místnosti, ale začínají se také, čím dal tím častěji vyrábět s externím přívodem vzduchu. Pakliže máte možnost přivést venkovní vzduch k topidlu, tak určitě volte kamna s externím přívodem vzduchu. Stává se, že zákazník přívod vzduchu do kamen z místnosti a přitom všechny okna uzavřená z důvodu šetření tepelné energie. Tímto způsobem dochází k velmi rychlému vyčerpání vzduchu potřebného jak pro hoření tak dýchání. Pro Vaši představu je teoretická potřeba vzduchu na 1kg dřeva v uzavřené spalovací komoře (krbová kamna, vložka) 4m3 vzduchu ovšem ideální je až trojnásobný přebytek vzduchu. V případě otevřeného krbu je situace ještě mnohem horší a to, že na 1kg dřeva potřebujete 40-48m3 vzduchu. Takže dle mého názoru je externí přívod vzduchu přímo nutný.

 

 

Komín a správný tah

 

Každý kotel, krbová vložka či kamna mají podle výrobce ke správnému fungování stanovený optimální tah komína. Samotný komín také od výrobce stanovenou maximální přípustnou provozní teplotu spalin. Při silném tahu dochází k přebytku vzduchu ve spalovací komoře a tím ke zvyšování teploty spalin a rychlému vyhoření paliva. Při tomto efektu máte sice čisté sklo, ale pokud vypouštíte do komínového tělesa teplotu cca 400-600°C tak nejen že přicházíte o účinnost, ale může také dojít k destrukci komínové vložky a v nejhorším případě k požáru. Silný tah není takový problém vyřešit. Klapka na kouřovodu omezí tah celkem dostatečně, popřípadě lze nainstalovat regulátor tahu, který Vám upravuje falešným přisáváním tah dle Vašich představ. Také pootevření čistícího otvoru u komínového tělesa může tah poměrně poklesnout.

Při nízkém tahu nastává špatné hoření s nedostatečným odvodem kouře, nízká teplota spalin, černá sklo, dehtuje komín. Lze vyřešit prodloužením komínového tahu popřípadě instalací odtahového ventilátoru.

 

 

 

 

 

Aktuality

27. února 2015

Červený bronz místo mosazi

 

17. září 2014

kotle Tekla - video

 

 

Starší aktuality

Produkty e-mailem

Máte zájem dostávat nejnovější produkty přímo na Váš e-mail?

 

Váš e-mail pro zasílání novinek:

 

Do spodního pole opište 5 znaků.:

Kód pro ověření

    Odebírat      

 

 

Kde nás najdete

Šternberská 503, 783 91 Uničov

Otevírací doba:

PO - PÁ 6:30:00 - 17:00, SO 8:00 - 11:00

 

+ 420 773 569 750

+ 420 773 569 749

+ 420 776 569 749

+ 420 585 054 447

+ 420 585 002 447

 

Velkoobchod topením

Přihlášení k mému účtu

icon

Uživatelské jméno:

Heslo:

Nová registrace Zapomenuté heslo